Iași TV Life / Din nou, despre regionalizare (VIDEO)

Vineri, 31 ianuarie 2025, invitatul emisiunii „Politica la Iași” difuzată la postul tv local Iași TV Life a fost George Țurcănașu, cadru universitar la Facultatea de Geografie a Universității „Al. I. Cuza”, specialist în dezvoltare teritorială, membru al asociației Mișcarea pentru Dezvoltarea Moldovei. Emisiunea, realizată și moderată de Lucian Dîrdală, a avut ca temă regionalizarea, un subiect reintrodus recent pe agenda publică de actuala coaliție guvernamentală.


Discuția a abordat momentul și contextul social politic în care reapare tema reformei administrative în spațiul public, variantele optime de configurare a structurilor regionale, modul în care s-au făcut astfel de reorganizări teritoriale în alte țări din Uniunea Europeană.

„Regionalizarea, din perspectiva mea, comportă mutări de competențe de la un nivel la altul, și de la nivelul județean, dar și de la nivelul național”; „Trebuie să creăm niște structuri viabile. O structură, de exemplu, la nivelul regional trebuie să aibă o anumită logică de funcționare, trebuie să aibă măcar un oraș puternic care să gestioneze administrația regională și să poată să intre în competiție cu alte mari orașe/regiuni din alte state”; „Cred că am putea avea 8 regiuni, suprapuse în mare peste regiunile istorice. O regiune mare ar însemna o capacitate de negociere sporită, atât cu Bruxelles-ul, cât și cu Bucureștiul”. – sunt câteva dintre ideile expuse de George Țurcănașu în cadrul emisiunii.

Cele două părți ale emisiunii pot fi urmărite accesând link-urile de mai jos, postate pe pagina de YouTube a postului Iași TV Life.

Devino membru MDM